A szem és a látás tapasztalataim szerint sokkal többet jelent, mint amit addig gondoltunk róla, amíg nem kezdünk vele alaposabban foglalkozni. Nem egyszerűen optikai közeg és fizikai jelenség, a fény és annak érzékelése. 

A lényünk, személyiségünk, lelkünk tükre - az, ahogyan látjuk a világot, ahogy gondolkodunk róla. A látott képek befolyásolják érzéseinket és érzéseink is befolyásolják azt, hogy mit látunk.

A szemünk nagyon szoros kapcsolatban van agyunkkal, mind annak fizikai felépítésével, mind funkcióival. Ez azt is jelenti, hogy - mivel az agyunk olyasmi, mint egy nagy rendezőpályudvar, ahová befutnak a szervekből, izmokból, érzésekből, gondolatokból az információk és ott el is raktározódnak - a szem, mint egy érzékeny kis jelzőműszer, tükrözi az egész testünk  fizikai és szellemi állapotát.

Miért épp ezt az útját választottam a gyógyításnak? 

A saját látásom mindig nagyon jó volt, de a korral járó változás engem is elért. Ez, illetve a betegekkel folytatott beszélgetések, látásjavulások és -romlások indítottak el ezen az úton.

Mindig érdekelt az ember működése, az érzelmi blokkjaink oldásának lehetőségei, a gyógyulás testi és lelki tényezői. Ezeket a módszereket magam is kipróbálom és tesztelem. 

Az egyik saját élményem egy szemmozgás terápiás ülésen ért. Pszichológus barátnőmmel végeztük az ülést, melynek során szemmozgásaim révén egy egészen korai, csecsemőkori élmény vált elérhetővé és gyógyíthatóvá számomra. Akkor éreztem meg először, micsoda erő és lehetőség rejlik abban, ha a szemmel, mint lelki kapuval kezdünk foglalkozni.

Azóta betegek százaival történt találkozás erősített meg abban, hogy a szemeink nem csak optikai eszközök, hanem valóban lelkünk tükrei. 

A látás megjavítható, ha elfogadjuk, hogy nem elsősorban a szemgolyóval látunk, hanem az agyunkkal: a látásban résztvevő elménk az, ami megváltoztatja a látott képet. Ez egyáltalán nem nehéz, csupán elhatározást, kitartást és éberséget igényel.

Az érdeklődésem az évek során a klasszikus orvoslástól a holisztikus gyógyítási lehetőségek felé tolódott el. Szomatodráma terapeutaként több száz órás gyakorlatot szereztem és a magánrendelésemen is évek óta használok és alkalmazok testi-lelki harmonizációt elősegítő módszereket.

A SASOK képzésen a szuggesztiókról tanulok, amelyek megjelennek a szomatikus orvoslásban. Ezt azért fontos ismerni, mert a rendeléseken hallott szavak nagyon befolyásolják a gyógyulási vagy megbetegedési folyamatokat. A látásra is mélyen hatnak azok a mondatok, amiket a betegek az orvostól, optikustól hallanak.

Jelenleg a látástréning módszerét tanítom, és repülőorvosként dolgozom.

30+ év szemészeti tapasztat

Pályámat szemész szakorvosként kezdtem. Ügyeltem, műtöttem, szemüvegeket írtam fel. De láttam, hogy van, akinek meg tud javulni a látása. Ez indított el a látástréning útján.

15+ év látástréning tapasztalat

Szemészeti tanulmányaim után számtalan egyéb területet tanultam ki, könyveket dolgoztam fel, és járok újabb és újabb képzésekre, hogy minél több problémában tudjalak támogatni Titeket és látásotokat.

20+ év repülőorvosi tapsztalat

Érdekesség rólam, hogy repülőorvosként is dolgozom. Ez azt jelenti, hogy pilótákat vizsgálok, az ő alkalmassági vizsgálatukban veszek részt. 

Tanulmányaim

Tanulmányaimat a SOTE Általános Orvosi Kar után a HIETE Szemklinikán kezdtem meg.

Később ugyanitt folytattam tanulmányokat a Hagyományos Kínai Orvoslás szakon.

Elvégeztem az ETI Látástréner képzését

Tanultam a Kovács Ilona látáskutató által vezetett BME Kognitív Tudományok Tanszékén.

A BME Optika Tanszékén a színtévesztést korrigáló szemüveg feltalálóitól, dr. Ábrahám Györgytől és , dr. Wenczel Klárától  tanultam a színtévesztésről és annak korrekciójáról.

2012-ben elvégeztem a Szomatopszichés Társaság szomatodráma képzését, majd 2014-ben a szupervíziós képzést is, s így szomatodráma csoportvezető lettem.

A 2011/2012-es tanévben elvégeztem a Nyugat-Magyarországi Egyetem Egészségügyi Kommunikációs és Szóvivőképzés szakát, mert mindig érdekelt a kommunikáció és az abban rejlő lehetőségek. (Szakdolgozatom címe: Az online szerepe és lehetőségei a hazai egészségügyi kommunikációban.

A 2014-es évben részt vettem egy speciális akupunktúrás szemkezelési módszertani képzésen.

Szakmai életutam

Szakmai tapasztalatot a HIETE Szemklinikán szereztem 1994-2001-ig,

majd a Medicover magánklinikán kezdtem dolgozni 2001-ben.

Repülőorvosként és szemészként dolgoztam 2003 -2014-ig  a Repülési, Hajózási és Tengerészeti Egészségügyi Központban.

2007 óta látástréninggel, szemészeti tanácsadással foglalkozom. Ez a megközelítés áll hozzám a legközelebb, mert több évtizedes megfigyeléseimet, látással kapcsolatos tapasztalataimat itt tudom leginkább átadni a hozzám fordulóknak.

Tudományos munkáim

Tudományos munkáimat a szemészet speciális területeiről írtam, mint például a képernyős munkahelyek szemészeti problémáiról.

Szakértőként közreműködök a napidoktor.hu,  a Nagyszülők lapja internetes portál csapatában

Publikálok tudományos folyóiratokban és újságokban, időnként pedig megtalálnak a  média egyéb ágai is.

Média megjelenések

  • 2021. október 5. Life TV - A látás hónapja: itt az ideje látásvizsgálatra menni. Ide kattintva nézhető meg az interjú.
  • 2021. októberében a Nők Lapja 42. számában megjelent egy cikk: Hiszem ha látom, vagy látom, ha hiszem címmel a látástréningről, aminek egy velem  készült interjú adta az alapját.
  • 2019. augusztusában a Nők Lapja Egészség magazinban jelent meg cikkem.
  • webbeteg.hu kérdezett a monitorokról, ide kattintva olvasható a válaszom.
  • Az Indexen is megjelent cikkem a kütyüzéssel kapcsolatban.
  • Megjelent a Nők Lapja Psziché 2012. április-májusi kiadványa. Ennek 56. oldalán kezdődik a szomatodrámáról szóló cikk, ráadásul egy olyan alkalomról, amikor a szem volt a téma és én voltam a meghívott szemész.
  • Egy másik cikk, amely a Fitt Infóban jelent meg a képernyős panaszokról.
  • 2011. május 4-én egy rádióműsorban a színtévesztésről beszélgettünk.
  • Dr. Herman Gáborral kétszer beszélgettem.
  • A látástréning módszerről


    • Mivel az agy szerepe elsődleges és az agynak rengeteg területe kapcsolódik a látáshoz, ezért holisztikusan fontos a látást kezelni. A testi szokások, a testtartás és testhasználat, az étkezés, egyéb betegségek, a gondolkodási és látási szokások mind befolyásolják a látást.
    • Megtanítom, tudatosítom, mik okozzák a különböző szemproblémákat (rövidlátás, távollátás, asztigmia, zöldhályog, szürkehályog és más betegségek) és hogy hogyan lehet ezeket megelőzni.
    • A gyakorlatok nem szemtornák, hanem a test-elme kapcsolatot javító mentális, illetve fizikai gyakorlatok.
    •  Az egyre erősebb szemüvegnek, kontaktlencsének a viselése nem oldja meg a probléma gyökerét. A szemüveget azonban lehet úgy felírni és viselni, hogy az ne rontsa tovább a látást.

    Honlapomon  sok ingyenes tanács, történet, letölthető teszt és könyv is segít abban, hogy segítséget adjanak a jó látás eléréséhez. Hanganyagok, könyvek, videók is beszerezhetőek az otthoni gyakorláshoz.

    Rendszeresen indulnak online ismeretterjesztő előadások, melyekre a hírlevelemből kapsz értesítést.

    Ha pedig személyesen szeretnél találkozni velem és tanácsot kérni, jelentkezz be konzultációra  telefonon vagy emailben.

    Milyen esetekkel fordulhattok hozzám?

    • Rövidlátás
    • Távollátás, olvasószemüvegesség
    • Gyermeki szemproblémák
    • Szemészeti másodvélemény

    Gyakran Ismételt Kérdések

    • A látástréningről

    • Online kurzusok

    Mi az a látástréning?

    Látásod annak a tükre ahogyan a világhoz és önmagadhoz viszonyulsz.

    A látástréning nem szemtorna, mert nem arra van szükségünk, hogy tornáztassuk a szemeinket. A szemek tornáztatását a jógában találod meg, hasznos lehet bizonyos esetekben de én nem ezt tanítom.

    A látástréning során megismerjük a látás fontos elemeit mint a pihentetés, lazítás, mozgás, központi látás, perifériás látás és a kétszemes látás. Megismerjük, milyen gondolati szokások és milyen érzelmi kapcsolatok állnak a látás hátterében.

    Nem szemgyakorlatokat fogsz megtanulni, hanem újfajta látásmódot , látási és gondolkozási szokásokat ismersz meg.

    Milyen szemproblémára alkalmazható?


    A látástréning nem annyira betegségspecifikus, mint az orvosi kezelések. A látásproblémák javulása nem a diagnózistól függ, sokkal inkább az adott embertől, az ő nyitottságától, bátorságától, személyiségétől. Az alapgyakorlatok (lazítás, mozgás, fókuszáltság, két szem összehangolása) minden problémára alkalmazhatóak és sokszor enyhülést tudnak adni.

    Nem helyettesítik a szemészeti beavatkozásokat, hanem kiegészítik őket.

    Milyen dioptriára alkalmazható?

    Akármilyen dioptriád lehet, érdemes látástréningezned. Mivel a gyakorlatok lazítóak, segítik a tudatosságot, mindenképpen hasznodra válnak. Az, hogy milyen mértékben javul  a látásod, az sok mindentől függ. Érdekes módon például attól is, mennyire hiszed el, hogy tudsz jól látni. Ezért érdemes elolvasni az Inspiráló történeteket. Ha az a célod, hogy csökkenjen a dioptriád, akkor fontos átbeszélnünk a szemüveg viselési szokásaidat is, ehhez keress meg személyesen.

    Mit várhatok tőle?

    A látásod olyan, mint egy visszajelzés arról, hogy érzed magad a testedben és a világban, ami körülvesz. Ha ez kellemesebbé, feszültségmentesebbé válik azért, mert elkezdesz lazítani, elkezded elengedni a korábbi feszültségeidet, akkor megváltozik a közérzeted, megváltozik az életed. És persze megváltozik a látásod is! Olvass bele az Inspiráló történetekbe, hogyan történt ez meg másokkal.

    Mennyi ideig kell csinálnom?

    Ne ragaszkodj ahhoz, hogy beszorítsd magad határidőkbe. Az új látással egy új világba kerülsz bele, hogy ez neked mennyire megy gyorsan vagy lassan, az sok mindentől függ. A lényeg az, hogy bízz abban, lehet másképp is látni a világot és hogy neked is van jogod ahhoz, hogy jobban, hogy jól láss.

    >