A zöldhályog se nem zöld, se nem hályog. A glaucoma elnevezése az ókori görög "zöld szín" szóból ered, mely a zöldhályogos roham során kialakuló zöldes színű szaruhártya elváltozásra utalt.

Alapvetően többféle típusú zöldhályog van: az egyik formája rohamszerűen jelentkezik, a másik egy krónikus állapot, mely fokozott látásromlást okozhat. Van veleszületett és felnőttkori, elsődleges és másodlagos formája is.


A leggyakoribb a felnőttkori, krónikus ún nyitott zugú típus. Ez általában idősebb korban jelentkezik és az a lényege, hogy keringési zavar alakul ki a látóidegfőben és az agyban. Most erről az elváltozásról írok bővebben.


A nyitott zugú zöldhályog megállapításánál a legfontosabb az, hogy kimutassuk ezt a keringési zavart illetve megállapítsuk ennek mértékét. Ez a típus nem okoz szubjektív tüneteket, nem jellemző rá, hogy nagyon megemelkedne a szemnyomás, sőt akár normális szemnyomás mellett is kialakulhat. Ezért fontos, a szemészeti szűrés, szemfenék vizsgálattal, mert a szakember már a papilla képéből látja, hogy ha fennáll a betegség gyanúja. A kivizsgálás látótér vizsgálatból, a papilla OCT-ből, a papilla alakjának alapos szemészeti vizsgálatából, a szemnyomás vizsgálatából, a csarnokzug vizsgálatából áll. Mindezek alapján a teljes képet kell értékelni és meghatározni a kezelést. Az orvosi kezelés történhet szemcseppekkel, lézerrel és műtétekkel.

Sajnos gyakran találkozom azzal, hogy nem történik meg az alapos kivizsgálás, csak a szemnyomást mérik meg a szemész kollégák és ennek alapján írják fel a szemcseppet. A szemcsepp hatásosságát sem igazán ellenőrzik. Ennek módja az lenne, hogy visszamérik a szemnyomást illetve követik a látóidegfő eltéréseit a látótérrel, OCT-vel és ha romlik a helyzet akkor módosítanak a kezelésen. 

Nagyon sokféle szemcsepp jelent meg az elmúlt évtizedekben erre a betegségre. Napi 1-2 alkalommal kell őket általában használni, ami jelentősen növeli a beteg hajlandóságát arra, hogy használja a cseppet. Régen olyan szerek voltak, amiket akár naponta 5x kellett használni, képzelhetjük milyen nehéz volt ezt végrehajtani.  A cseppek feladata az, hogy csökkentsék a szem belső nyomását és ezáltal indirekt módon javuljon a látóidegfő vérkeringése. De nem csak a szemnyomás csökkentésével lehet javítani a keringést a papillában!


A krónikus betegségeknél az életmód nagyon jelentősen befolyásolja a hosszútávú kilátásokat.


Mit tehetünk a zöldhályog javításáért?


  1. Nem dohányzunk (sem aktívan sem passzívan)
  2. Nem fogyasztunk alkoholt, kerüljük a mérgeket amik megterhelik  a májunkat. Ezek lehetnek fizikai mérgek a környezetből, táplálékból és lehetnek mérgező emberi kapcsolatok.
  3. Ami megemelheti átmenetileg a szemnyomást ezért érdemes rá figyelni: 
    • intenzív mozgás
    • légzés visszatartás, szájlégzés
    • fordított testhelyzet
    • merev nyak
    • számítógép
    • alkohol
  4. Csökkenti a szemnyomást:
    1. rendszeres testmozgás (heti 5x)
    2. orrlégzés
    3. alvási testhelyzet (ne legyen túl alacsonyan a fej)
    4. stressz csökkentés (meditáció, látástréning stb)
    5. szemgyakorlatok (látástréning)
    6. levendula
    7. hypnosis,Cranisacralis terápia,akupresszúra,Alexander technika (feszültségmentes mozgás),Feldenkrais, Színterápia, Manuálterápia (felső nyakcsigolya és az atlasz kapcsolata),EFT, Jóga, Taichi, meditáció
    8.  Ital glaucomásoknak: 
      • gyömbér, fokhagyma, petrezselyem,póréhagyma, répa, káposzta, spenót, zellerszár, alma, szőlő, málna, citrom, búzafűlé (ne legyen túl édes, cukros a lé ne legyen hideg, a hideg évszakban kevésbé igyuk, inkább a melegebbekben, a hideg évszakban zöldséglevest együnk helyette) +kedvenc gyümölcsünk is beletehetjük
      • Ne használjunk mesterséges édesítőket!
  5. Kezeljük az érbetegségeket - cukorbetegség, magas vérnyomás. Mozgással, étkezéssel és ha kell gyógyszeres kezeléssel.
  6. Látástréning gyakorlatokkal elengedjük a belső feszültséget, javítjuk a közérzetünket, javítjuk a perifériás látásunkat, fejlesztjük a memóriánkat és a képzeletünket.
  7. Rendszeresen mozogjunk, az javítja  a keringést a testben.Séta, jóga, tánc, kerékpározás, túrázás , bármilyen sport jó lehet ami az életkorunknak, testünknek jól esik és egy kicsit kiizzadunk tőle. Legalább heti 3x izzadjunk meg! És igyunk megfelelő mennyiségű vizet!
  8. Vitaminok: C-vitamin (2000mg), E-vitamin 3x 200U
  9. A látóidegnek: B1 (50-100mg) B6, (50-100 mg) B9 (800mg)12 (1000mg), CoQ10(100-200mg), Omega 3, C-vitamin, áfonya (vaccinum myrtillus 180-240 mg/nap), szőlőmag kivonat, MG(500mg), fólsav, Taurine (500-1000 mg/nap), N-acetylcysteine (kombinációk: Viteyes Optic Nerve Support formula, Pure Focus, Nordic Natural, Carlson fish oil) curcuma 500mg /nap
  10.  Évente (tavasszal) javasolt májtisztítás (szakértői segítséggel)
    • Ételek amikre figyeljünk:
      • Jó:zöld leveles zöldségek, répa, cékla
      • Jó:zöld tea kivonat 72,5 mg
      • Jó:Curcuma 500 mg
      • Jó:Ginko biloba 120 mg/nap.
      • kávé max. 1 adag naponta
      • kerülni az édesítő szereket
      • Megfelelő mennyiségű vízivás (egyenletesen elosztva a nap folyamán)
  11. A zöldhályog lelki vetülete: valamilyen közeli kapcsolatból eredő nyomás. Kapcsolataink, belső világunk, érzéseink gyógyítása hat a testünkre, ezért ezzel is fontos foglalkozni.

Remélem sok hasznos tanácsot találsz ebben a leírásban. Programjaimon segítséget kapsz ahhoz, hogy javuljon a látásod. A honlapomon válogathatsz a különböző lehetőségek közül.

About the Author dr. Ungváry Lilla


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket karakterrel jelöltük

  1. Jaj!
    74 éves vagyok és a jogsi meghosszabbitás miatt végzett szemészeti vizsgálat során megállapították h glaukómám van. Két féle cseppet kaptam azok segítségével legyomtuk 50 ről 18 és 23 értékre. Mindenem a jóga . 10 éve minden nap 1- 1.5 órát jógázom. 1 órát kutyát sétáltatok. 48 kg vagyok. Tehát nem vagyok túlsúlyos, és a mai elvárások szerint nagyon egészségesen táplálkozom.
    Mindenhol azt olvasom h nem szabad jógázni.
    No én ebbe belehalok. Mi az igazság?
    Köszönöm előre is a választ. Márta

  2. Kedves Lilla!

    Írod, hogy kerülni kell a mesterséges édesítő szereket. Ha valaki cukor beteg, akkor milyen édesítő szereket használhat?

    Köszönöm szépen a választ!

  3. Kedves Rózsa! Alakítsd át az étkezésed egyél olyat amibe nem kell édesítőszer, sem cukor 🙂 Ez nem megy mindenkinek, érdemes egy jó szakemberhez fordulni ez ügyben akinek ez a szakterülete. Én a Táplálkozásbeállítás csapatát, Bartha Ákost szoktam ajánlani.

  4. Kedves Márta! A jógának csak bizonyos ászanáit nem szokták ajánlani glaucomásoknak, olyanokat ahol a fej nagyon lóg. Gyertya, fordított kutya hosszan kitartva. A többi mehet, sőt jót tesz testnek, léleknek.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}